چنگال آلن آندری در تحلیل تکنیکال

آشنایی با مقدمات بورس
ژانویه 1, 2019
نرم افزارهای تحلیلی تکنیکال بورس
ژانویه 3, 2019

چنگال آلن آندری در تحلیل تکنیکال

مفهوم الگوی چنگال و روش قدرتمند معاملاتی اش اولین با توسط دکتر آلن آندری ارائه شد . چنگال آندری از 3 نقطه پیوت A ، B ، C  و 3 خط موازی تشکیل شده است . ساختار چنگال نسبتا ساده است . ابتدا با یک خط نقاط B و C را به هم وصل کنید .

سپس از نقطه ی A خطی را به وسط BC رسم کنید . این خط ، خط میانی نامیده می شود . حال از نقطه ی B و C  دو خط به موازات خط میانی رسم کنید .

چنگال های اندروز (اندری) ، تکنیکی برای استفاده از روند ها می باشد. آلن اندری ابداع کننده این روش معتقد بود  خطوط روند کلاسیک کارایی بالایی در تحلیل بازارها ندارند و خطوط روندی که از نقاط و پیوت های  بیشتری می گذرد بسیار کاربردی تر می باشد. در عین حال بر مبنای این خط مرکزی باید تمامی نوسانات قیمت را در بین دو بال، که کانالهایی را برای روند قیمت می سازند مورد توجه قرار داد.

برای ترسیم یک چنگال صحیح اندروز سه اصل اساسی  میبایست رعایت شود تا چنگال اندروز  قابل استفاده باشد.
اصل اول -در یک چنگال اندروز (اندرو پیچفورک)  محدوده جابجایی قیمت حتما باید بین دو چنگال کناری(بال کناری) قرار گرفته باشد. بنابراین زمانی که قیمت از بین دو چنگال کناری خارج شود چنگال ترسیمی دیگر مورد تایید نخواهد بود.

اصل دوم -نقطه C در چنگال نزولی حتما باید بین نقاط A وB قرار گرفته باشد و در روند صعودی نقطه C باید بین نقاط A وB قرار گرفته باشد یعنی موج تصحیحی B به C حتما باید در محدوده نقاط A تا B باشد. اگر این اصل پا برجا نباشد و به عنوان مثال نقطه A بین نقاط B و C باشد نشانه دهنده این موضوع است که روندی قالب، در جهت صعودی یا نزولی در بازار وجود ندارد.
اصل سوم -نیز مانند اصل قبلی به این نکته اشاره دارد که نقطه C حتما باید بین نقاط A وB قرار گرفته باشد و نقطه B ما بین نقاط A و C نباشد. این مورد زمانی به وجود می آید که با وجود روند صعودی یا نزولی، تصحیحی کامل بین A تا B در نقطه C وجود ندارد.

  استراتژی معامله با این الگو :

دکتر آلن آندری گفت در حدود 80 درصد مواقع ، قیمت به سمت خط میانی متمایل می شود . از این رو وقتی قیمت به خط روند بالایی می رسد ، وارد معامله ی فروش می شویم و یا معامله ی خرید را با سود می بندیم .

و همچنین وقتی قیمت به خط روند کف می رسد ، وارد معامله ی خرید می شویم و یا از معامله ی فروش خارج می شویم .

 هدف:

هدف برای چنگال معمولا خط وسط است . اگر قیمت در خط میانی متوقف نشود احتمالا می خواهد تا خط روند پایینی حرکت کند (در فروش ) یا تا خط روند بالایی حرکت کند (در خرید ) .

  حد توقف :

خطوط روند بالایی و پایینی به عنوان سطوح حد توقف عمل می کنند . برای معاملات فروش ، دستور حد توقف را در بالای خط بالایی و به طور مشابه در معاملات خرید ، دستور حد توقف را در زیر خط پایینی چنگال قرار می دهیم .

 آشنایی با نحوه استفاده از چنگال “اندرو”

زمانیکه با ترسیم چنگالی کامل که تمامی اصول در آن رعایت شده است آشنا شدیم تکنیک هایی برای استفاده از چنگال “اندری” وجود دارد که می توانیم از آنها برای معامله در بازار استفاده کنیم.
۱) روش استفاده اول از “چنگال اندری” زمانی است که با وجود ترسیم صحیح چنگال قیمت ها در بازار به سمت خط میانی چنگال حرکت نمی کنند. قیمت ها در روند نزولی اطراف بال بالایی و در روند صعودی اطراف بال پایینی حرکت دارند. این مساله که قیمت به خط میانی داخل چنگال نمی رسد می تواند نشانه ای از تضعیف قدرت روند جاری بازار در حالت فعلی باشد از این رو احتمال اینکه بال پایینی یا بالایی که قیمت حول آن خط در حال نوسان است شکسته شود بسیار محتمل است. شکل زیر نمونه ای از حالت اول ورود به معامله را برای یک چنگال صعودی نشان می دهد که با شکسته شدن خط بال پایینی می توان وارد معامله فروش شد.

gbpjpyh1jun2008pitch۲) قاعده دوم برای ورود به معامله زمانی ایجاد می شود که قیمت با اینکه به سمت خط میانی در حال حرکت است یک گپ (شکاف) در نزدیک خط میانی ایجاد می کند. گپ یا تثبیت قیمت در چنگال صعودی روی خط میانی و گپ یا تثبیت در چنگال نزولی زیر خط میانی نشانه ای پایداری روند در جهت فعلی می باشد. این موارد موقعیت های خوبی را برای ورود به معامله ایجاد می کنند. مثال این نمونه را در مثال زیر می توان مشاهده کرد.

eurusd15m3oct08pitch02۳) قاعده سوم استفاده از چنگال زمانی مورد استفاده برای ورود به معامله قرار می گیرد که خط میانی برای قیمت تبدیل به یک خط حمایت یا مقاومت می شود و از پیشروی قیمت در روند نزولی به زیر خط میانی و در روند صعودی از پیشروی قیمت به بالای خط میانی جلوگیری می کند.  معمولا برای استفاده از این ابزار در مورد ورود به معامله از شاخص نمای تکنیکی  Stochastic (اندیکاتور استوکاستیک) استفاده می شود. اگرچه حالت بهینه برای ورود به معامله با مشاهده چنین وضعیتی که خط میانی چنگال حکم حمایت یا مقاومت را داشته، صبر کردن تا زمانی است که بال بالایی یا بال پایینی شکسته شود.

usdjpyw2007picht03

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code